Ako chrániť organizmus pred vírusmi

Zima sa v našich končinách tento rok drží pomerne dlho, čo sa odzrkadľuje aj na zdraví občanov. Mnohé školy hlásia chrípkové prázdniny, vírusy napádajú aj učiteľov, úradníkov, ľudí v hromadnej doprave. Ako ale chrániť organizmus pred týmito vírusmi? Určite majte vždy po ruke antibakteriálne levanduľové mydlo, vďaka ktorému si umyjete ruky aj počas prestávky na pracovnej porade.

 

Popíjaním bylinkových čajov

Vynikajúcou obranou pred vírusmi sú bylinky, najmä tie ručne nazbierané a nasušené. Keď však zrovna vo svojej špajze nemáte nasušené bylinky, z ktorých by ste si mohli spraviť zdravý bylinkový čaj, zájdite k starým mamám, ktoré ich mať určite budú. Pred vírusmi sa ochránite pitím čaju z pamajoránu, z repíka, z lipového kvetu, zo šalvie alebo z medovky. Mätový čaj a čaj z feniklu sa hodia najmä na problémy s trávením.

 

Prípravkami z levandule

Vynikajúcim čajom je aj čaj z levandule. Okrem toho, že si môžete z domácej levandule spraviť zbraň proti moliam, vynikajúco sa z nej dá spraviť aj čerstvý levanduľový olej. Pripravíte si ho podľa nasledujúcich pokynov:

  1. Kvety levandule si poctivo nasušíte a po tom, ako sa vám usušia, ich vložíte do zaváraninového pohára.
  2. Nachystajte si panenský olivový olej. Zohrejte si ho na panvici. Množstvo oleja prispôsobte veľkosti pohára, do ktorého budete usušené levandule spolu s olejom umiestňovať.
  3. Zohriatym olejom si zalejte levanduľu v pohári a následne ho prikryte kuchynskou fóliou. Pohár zagumičkujte. Zabránite tak úniku tekutiny.
  4. Pohár schovajte na chladné miesto a nechajte ho aspoň mesiac odstáť. Levanduľa sa s olejom musí spojiť.
  5. Pohár sa snažte raz denne pretriasť.
  6. Po mesiaci, kedy uplynie ako tak ideálna doba po tom, čo sa ingrediencie spoja, otvorte pohár a kvety popučte. Popučením získate poctivý levanduľový olej, ktorý si môžete aplikovať pod nos, na spánky alebo na záhlavie. Zabránite tak vírusom, aby oslabili a napadli váš organizmus.

 

Konzumáciou ďumbiera, citrónu a cesnaku

Tieto troje potraviny by ste mali konzumovať dennodenne. Odporúčame si z nich spraviť tinktúru alebo si ich pridávať k jedlám, ktoré počas dňa budete konzumovať. Poprípade si konkrétne zo zázvoru (po slovensky – ďumbier) môžete spraviť chutný čaj, ktorý si môžete zjemniť kúskami citróna. Dávajte si však pozor, čaj zo zázvoru je ostrý, preto si dôkladne odsledujte čas lúhovania. Citrónová šťava je dobrá okrem posilnenia imunity aj na vlasy, konkrétne na vlasovú pokožku. Má účinky podobné ako argánový olej na vlasy.

Pridaj komentár