Ako si poradiť s prvými príznakmi menopauzy

Ako si poradiť s prvými príznakmi menopauzy

Menopauza nie je choroba, je to prirodzená fáza života každej ženy. Avšak symptómy, ktoré sprevádzajú tento prechod, môžu častokrát vyžadovať až ambulantnú liečbu. To všetko závisí na tom, aká je intenzita príznakov, ktoré žena počas prechodu zažíva. V lepších prípadoch stačí zaviesť jednoduché zmeny životného štýlu, v tých horších sa bohužiaľ ženy nevyhnú užívaniu liekov ako sú hormonálna substitučná terapia, antidepresíva a lieky na úpravu krvného tlaku. Tie sú v krajných prípadoch potrebné na liečbu príznakov, ako sú závažné návaly horúčavy, depresie a časté výkyvy nálad.

 

Najdôležitejšie počas tejto životnej fázy je jesť vyváženú a pestrú stravu bohatú na ovocie, zeleninu a celozrnné výrobky. Takýto jedálny lístok okrem toho, že pomáha prekonávať krátkodobé akútne príznaky menopauzy, pôsobí aj ako prevencia proti chorobám, ktoré by mohli byť spôsobené metabolickými zmenami v ženskom tele. Strava by mala byť bohatá na vápnik, pretože vplyvom hormonálnych zmien môže dochádzať k odvápňovaniu kostí i zubov. Pikantné jedlá môžu zhoršovať príznaky klimaktéria, preto by ich konzumácia mala byť obmedzená. Keďže jedným z problémov, ktorý ženy v prechode zažívajú je i porucha spánku, je potrebné obmedziť príjem potravín, ktoré obsahujú kofeín. Ten problémy klimaktéria zbytočne zhoršuje.

Fajčenie je všeobecne považované za škodlivé, ale obzvlášť v tejto životnej fáze môže byť spúšťačom mnohých zdravotných problémov. Zhoršuje totiž návaly a môže spôsobiť i predčasný nástup menopauzy. Okrem toho tiež zvyšuje riziko výskytu infarktu a srdcovo-cievnych ochorení.

Aby sme mohli predísť problémom s inkontinenciou, ktorá je častým príznakom klimaktéria, a s ňou často spojenému zápalu močového mechúra, je potrebne naučiť sa techniky precvičovania svalov panvového dna. Okrem týchto cvičení je potrebné podporiť celkovú fyzickú aktivitu pravidelným cvičením, ktoré mimo to, že znižujú nadváhu, pomáhajú tiež predchádzať kardiovaskulárnym problémom, cukrovke a osteoporóze. Zároveň tiež pomáhajú odbúravať stres a pocity úzkosti.

Pri liečbe symptómov sa ako účinné ukázali aj alternatívne metódy liečby a prevencie, akými sú liečivé rastliny, výživové doplnky, akupunktúra, masáže či homeopatia. Pri dbaní o celkový zdravotný stav počas menopauzy je potrebné pamätať na to, že k preventívnym opatreniam patria aj pravidelné návštevy u gynekológa a mamografické vyšetrenia.

Že klimaktérium nie je ničím príjemným je obecne známy fakt, ale keď dostanete vaše príznaky pod kontrolou, odrazu prestáva byť desivé a vy tak objavíte úplne novú dimenziu toho, čo všetko v sebe skrýva ženstvo.

Pridaj komentár