Čo ste o kokose možno ani netušili

V tropických krajinách je kokos bežnou plodinou asi tak, ako u nás zemiaky. Čoraz viac ale toto biele zlato, ako ho niektorí nazývajú, preniká aj do našich končín. Kupovať kokosové výrobky sa pomaly ale isto stáva trendom a doslova módnou vlnou. Nekupujte mačku (alebo kokos) vo vreci a rozšírte si svoje obzory zaujímavosťami o kokose.

 

Kokos sa pestuje tisícky rokov

Pestovanie kokosovej palmy je dokladované už z obdobia pred 3000 rokmi. O jej pôvode sa však napriek tomu vedú neustále dohady. Ťažko ho určiť aj pre zaujímavú vlastnosť kokosových orechov. Tie totiž dokážu plávať na hladine. A práve vďaka tejto schopnosti a morským prúdom sa môžu dostať aj na pobrežia vzdialené stovky kilometrov. Odkiaľ a z ktorej palmy spadol prvý kokosový orech tak nikto ani len netuší.

 

Má mnohoraké použitie

V našich podmienkach je kokos známy najmä ako prísada do jedál, nezriedka aj do kozmetických výrobkov, určených pre starostlivosť o vlasy a pleť. Hovoríme pritom viac menej o bielej dužine tohto ovocia. Z tej sa extrakciou alebo lisovaním vyrába kokosový olej alebo kokosová múčka. Zo žltých kvetov kokosu zase šťava, ktorá sa neskôr dá spracovať na cukor, prípadne z nej môže vzniknúť chuťovo zaujímavé palmové víno. Široké a veľké kokosové listy sú zase využiteľné ako krytina strechy, pravda, len v tropických oblastiach.

 

Medzi kokosovým mliekom a kokosovou vodou je rozdiel

Aj v našich obchodoch môžete dostať kokosové mlieko a vodu. Viete ich rozlíšiť? Ak nie, tak vedzte, že kokosové mlieko sa získava lisovaním čerstvej bielej kokosovej hmoty. Výzorom aj využitím sa ponáša na klasické mlieko ktoré poznáme, nie však chuťou. Naproti tomu kokosová voda je tou tekutinou, ktorú kokosový orech skrýva vo svojom vnútri. Kým sa tam však dostane, prejde účinnou filtráciou, ktorá ju zbaví rôznych nežiadúcich látok. Výsledkom je obdivuhodne čistá a lahodná tekutina, bohatá na bielkoviny, rôzne druhy B vitamínu, vápnik, draslík, železo a mnoho ďalších prospešných prvkov.

 

Účinky kokosu na zdravie

Kokos v rôznych formách má mnoho pozitívnych zdravotných účinkov. Spomínaná kokosová voda má podobne zloženie ako krvná plazma a vďaka tomu, že kokos ako taký obsahuje veľa prospešných rastlinných tukov, pôsobí proti mnohým neduhom. Uľavuje od bolestí kostí, osteoporózy a pomáha tiež pri regenerácii kože. Kokosový olej či maslo hľadajte pod značkou Powerlogy, ktorá ponúka prvotriedne produkty z kokosu, s ohľadom na ich kvalitu a pôvod surovín.

 

Ako to bolo s Kokosmi na snehu?

V polovici 90tych rokov dobíjali filmové plátna Kokosy na snehu. Film o štvorici Jamajčanov, ktorých snom je kvalifikovať sa Zimné olympijské hry v disciplíne jazda na boboch, má základy v reálnom príbehu. V roku 1988 sa na OH v Calgary skutočne predstavili jamajskí bobisti. A to po ani nie polročnej skúsenosti s ľadom! Dvojbob ale obsadil až 30. pozíciu a štvorbob svoju jazdu nedokončil. Napriek tomu sa z Jamajských športovcov stali celebrity.

Pridaj komentár