Dajte si skontrolovať vnútroočný tlak: Glaukóm je hrozbou najmä pre starších

Zelený zákal, odborne glaukóm, je chorobou oka, pri ktorej dochádza k poškodeniu zrakového nervu. Stretávajú sa s ním predovšetkým ľudia po štyridsiatke a jeho najväčšou hrozbou je fakt, že sa v počiatočných štádiách takmer vôbec neprejavuje. Dá sa vôbec glaukómu nejako predísť?

zmeranie_ocneho_tlaku

Za glaukóm je zodpovedný očný tlak

Hlavnou príčinou vzniku zeleného zákalu je vysoký vnútroočný tlak. Vznik tohto ochorenia však ovplyvňuje viacero faktorov, napríklad úraz, upchatie odtokových kanálikov na vnútroočnú tekutinu, genetické faktory ako aj niektoré lieky.

 

Zelený zákal nie je zelený

Hoci sa glaukóm inak nazýva aj zelený zákal, toto označenie môže mierne zavádzať. Zakalenie nejakej štruktúry vnútri oka totiž vôbec nie je podstatou ochorenia.

Tento názov sa používal predovšetkým v minulosti. Ľudia s pokročilým a neliečeným glaukómom zvykli mať dosiva zahmlenú rohovku. V spojení s bledou dúhovkou sa tak vytváral na oku zelený odtieň – nazelenalý sa zdal byť termálne poškodený zrakový nerv.

 

Neliečený glaukóm = strata zraku

V začiatkoch je glaukóm poväčšine bezpríznakové ochorenie, problémy sa objavia po jeho rozvinutí. Pacient najprv postrehne nenápadné výpadky zorného poľa, potom poruchy periférneho videnia a postupne dochádza k zníženiu zrakovej ostrosti. Zhoršenie videnia v tmavej miestnosti alebo pri pohľade do blízka je s ním tiež často spojené.

Spomínané príznaky ale nemusia byť rozpoznateľné hneď. Najhoršie je, ak sa objavia až vtedy, keď je poškodenie zrakového nervu nezvratné. Ak sa totiž glaukóm nelieči, hrozí úplná strata zraku. Práve preto by mali byť preventívne očné prehliadky samozrejmosťou.

 

Nedá sa vyliečiť, no môžete ho zastaviť

Bohužiaľ, zelený zákal sa nedá vyliečiť. Dá sa iba zastaviť v štádiu, v ktorom sa nachádza. Zmeny na zrakovom nerve sú totiž trvalé. Vzniknuté škody sa už nedajú napraviť ani operáciou ani kvapkami.

Zabrániť ďalšiemu zhoršovaniu sa zraku sa dá pomocou kvapiek, liekov alebo chirurgického zákroku – podľa štádia ochorenia. Oční lekári zväčša skúšajú konzervatívnu liečbu a až po jej zlyhaní pristúpia na zákrok.

Laserová operácia napomôže lepšiemu odtekaniu vnútroočného moku, čím sa zníži tlak. Klasická chirurgická liečba sa dnes využíva najmenej, pretože je spojená s najväčším rizikom – lekári ju zvolia jedine vtedy, ak boli predchádzajúce možnosti neúčinné. Jej podstatou je vytvorenie umelého spojenia medzi vnútrom oka a predspojivkovým priestorom, kde môže vnútroočná tekutina odtekať.

 

Foto: Bigstockphoto

Pridaj komentár