Detská kolika – problém dojčených detí

Keď do rodiny pribudne malý ledva štvorkilový drobček, život domácnosti sa obráti hore nohami. Všetka pozornosť sa sústredí na najmenšieho člena, pritom sa zabúda venovať ostatným starším ratolestiam. Tie to samozrejme neznášajú najlepšie, ale sú radi, že majú pri sebe svojho súrodenca, ktorého budú nadovšetko ľúbiť. Ak už máte odrodené aspoň jedno dieťa, určite dobre viete o probléme, ktorý postihuje najmenšie detičky. Tento zdravotný problém sa volá dojčenská kolika. Postihuje najmä deti vo veku 2-3 mesiace, čiže vo veku, keď je dieťa ešte dojčené.

Aké sú príčiny detskej koliky?

Najčastejšími príčinami detskej koliky je nesprávna technika kŕmenia, zlé trávenie laktózy, nevyvážená črevná mikroflóra alebo stres u matky alebo v rodine. Môže sa stať, že dieťatko počas dojčenia prehĺta priveľa vzduchu, čo spôsobuje bolestivé vetry. A niekedy pôsobí na vznik detskej koliky práve psychické rozpoloženie matky. Ak teda máte nejaké problémy, nemyslite na ne, pretože pôsobia nielen na vás, ale aj na vaše dieťatko.

Hlavným cukrom mlieka je laktóza a práve nedostatok, poprípade nadbytok enzýmu laktázy spôsobuje vznik intolerancie laktózy. Prejavuje sa napodiv nielen u malých detí, ale aj u dospelých. Nebojte sa, u malých detí postupom času tento problém sám zmizne. Určite ho však nepodceňujte a navštívte lekára.

Aké sú príznaky detskej koliky?

Medzi najčastejšie príznaky detskej koliky zaraďujeme intenzívny plač bez príčiny, ktorý nemôžete utíšiť niekoľko hodín; zdvíhanie nožičiek, zatínanie pästí a červenanie tváričky.

Ako dieťatko utíšiť?

Aj keď detská kolika časom pominie, je nutné, aby ste sa poradili s lekárom o ďalších krokoch. Lekár vám navrhne spôsob liečby, ktorý výrazne uľaví vášmu dieťatku. Okrem návštevy lekára skúste vyskúšať tieto overené spôsoby, ako upokojiť svoje dieťatko.

1. Snažte sa jemne uchopiť nožičky dieťatka a cvičte s nimi „žabičku“.

2. Rozprávajte sa s dieťatkom, hladkajte ho a maznajte sa s ním.

3. V smere hodinových ručičiek mu jemne masírujte bruško.

4. Dajte ho do klbka a mierne s ním kolíšte.

Pridaj komentár