Hľadáte spôsob ako schudnúť? Možným riešením je bielkovinová diéta

Niekto môže zjesť čokoľvek a stále sa pýši štíhlou postavou. Ten zvyšok si, bohužiaľ, musí hľadať vhodné spôsoby ako schudnúť. Patríte k ním aj vy? Možno by ste mohli vyskúšať ketónovú diétu.

ako_schudnut_bielkovinovou_dietou

Ketónová diéta – keď neviete ako schudnúť

Ketónová alebo bielkovinová diéta patrí medzi obľúbené spôsoby ako schudnúť. Ide o redukciu hmotnosti, ktorej základ tvorí prijímanie bielkovín a takmer absolútne obmedzenie sacharidov. Bielkoviny podporujú rast svalstva, a tým zrýchľujú metabolizmus, čo je spojené s účinnejším spaľovaním tukov. Bielkovinová diéta prebieha vďaka metabolickému procesu zvanom ketóza. Vyvinul ju George Blackburn z Harvardskej univerzity.

 

Samé bielkoviny – áno alebo nie?

Ako všetky diéty, tak aj ketónová má svoje výhody aj nevýhody. Bielkovinová diéta sa osvedčila po celom svete. Nečudo, veď za mesiac sa ňou dá zhodiť 3 až 9 kilogramov bez straty svalovej hmotnosti.

No hoci nepatrí medzi radikálne diéty, je priam žiadúce dodržiavať plán chudnutia. A keďže všetkého veľa škodí, aj nadmerné prijímanie bielkovín môže podľa odborníkov stáť za zdravotnými problémami. Trávenie najmä živočíšnych bielkovín je pre organizmus náročné. Rýchle schudnutie zase so sebou často nesie riziko nežiadúceho jojo efektu. Aby ste sa mu vyhli, je potrebné ketónovú diétu ukončiť presne podľa diétneho plánu.

 

Zakázané sú sladkosti, zemiaky či tučné mäso

Počas proteínovej diéty sa logicky odporúča konzumovať potraviny s vysokým obsahom živočíšnych bielkovín. Teda chudé mäso – hydina, hovädzie mäso, ryby, nízkotučné syry, jogurty aj mlieko. Aby organizmus dostával dostatočné množstvo živín, je nutné doplniť ich o ovocie a zeleninu. Samozrejmosťou by malo byť dodržiavania pitného režimu, o to viac, ak diétu spojíte s dostatočným fyzickým pohybom. Počas bielkovinovej diéty by ste určite nemali jesť zemiaky, sladkosti, tučné mäso, vyprážané potraviny, omáčky či prezreté ovocie.

 

Foto: Bigstockphoto

Pridaj komentár