Ktoré vitamínové doplnky sú zbytočné? A naopak, ktoré sa naozaj oplatí užívať?

Reklama sa nám snaží nahovoriť, že vitamínové doplnky výživy sú fontánou zdravia. V skutku, nedostatok niektorých vitamínov môže viesť k zdravotným problémom. Ak však netrpíte výrazným nedostatkom niektorého z nich, rovnica viac vitamínov = viac zdravia často neplatí.

Ktoré sa oplatia

Zinok

Na rozdiel od vitamínu C (viď nižšie) úspešne bojuje s nádchou vďaka tomu, že bráni množeniu rinovírusov, ktoré ju spôsobujú (1).

Probiotiká

Nie sú takým všeliekom, ako sa niekedy tvrdí, no po užívaní antibiotík výrazne znižujú riziko hnačiek, ku ktorým často dochádza kvôli narušeniu mikroflóry v tráviacom trakte (2).

Vitamín B3 ( niacín)

Podľa reklamy pomáha liečiť či predchádzať vysokému cholesterolu, diabetu, Alzheimerovej chorobe a mnohým iným ochoreniam. A čo hovoria výskumy? Jeho pravidelné užívanie znižuje riziko infarktu a mozgovej príhody (3).

[pokračovanie článku nižšie]

Šedá zóna

Vitamín D

U detí jeho suplementácia znižuje riziko ochorenia na chrípku, kým u dospelých zlepšuje zdravotný stav kostí a znižuje riziko zlomenín (4, 5).

A potom je tu „mýtická“ schopnosť vitamínu D predchádzať výkyvom nálady, nadváhe, skleróze multiplex, ako aj metabolickým, srdcovým a ďalším ochoreniam, ktoré ale veľká analýza viac ako 450 štúdií (6) nepotvrdila. Ukazuje sa, že deficit vitamínu D nie je príčinou, ale dôsledkom zmienených zdravotných problémov. Ďalší prehľad 23 výskumov (7) nepotvrdil údajný prínos vitamínu D ani v prevencii osteoporózy.

Ktoré sa neoplatia

vitaminove_doplnky_ktore-su_zbytocne

Multivitamíny

Propagujú sa takmer ako všeliek. Vraj podporia imunitu a schopnosť znášať stres, zlepšia stav kĺbov, predchádzajú rakovine, nádche ba aj prejavom starnutia. Ibaže napr. veľký medzinárodný výskum (8), ktorý vychádzal dát takmer 40-tisíc žien zozbieraných v priebehu 25 rokov, nielenže nezistil žiadne zdraviu prospešné účinky užívania multivitamínov. Dokonca preukázal, že dlhodobé užívanie týchto doplnkov sa spája so zvýšeným rizikom úmrtia.

Vitamín C

Podľa vžitých predstáv chráni pred nádchou. Podrobný výskum jeho vplyvu za posledných 50. rokov (9) však presvedčivo ukázal, že vitamín C nie je ani liekom, ani prevenciou nádchy.

Vitamín E

Namiesto údajnej schopnosti predchádzať rakovine veľké výskumy (napr. 10) naznačujú, že jeho suplementácia riziko rakoviny zvyšuje.

Vitamín A a beta-karotén

Ide o antioxidanty, ktoré sprevádza rozšírený mýtus protirakovinových účinkov. Mýtus vychádza z unáhlených záverov hŕstky starých výskumov, ktoré však novšie výskumy nepodporujú. V prípade užívania doplnkov výživy s týmito látkami dokonca naznačujú presný opak, nie zníženie ale zvýšenie rizika rakoviny, kvôli čomu boli niektoré veľké, dlhodobé výskumy testujúce zdravotné vplyvy vitamínu A z etických príčin predčasne ukončené (11, pre podrobnejšiu diskusiu problematiky odporúčame 12) . Mimochodom, hoci vitamín A je dôležitý pre ľudský zrak, vo vysokých koncentráciách je jedovatý.

Vitamín B6

U bežných ľudí so štandardných prísunom tohto vitamínu zo stravy sa pri ďalšom zvýšení jeho príjmu zatiaľ žiadne zdraviu prospešné účinky jednoznačne nepreukázali. Naopak, jeho dlhodobou suplementáciou riskujete poškodenie nervovej sústavy (13).

– Max

Zdroje:

1 http://www.thecochranelibrary.com/details/file/1017735/CD001364.html
2 http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1151505
3 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20208032
4 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20219962
5http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18689393
6 http://www.thelancet.com/journals/landia/article/PIIS2213-8587%2813%2970165-7/abstract
7 http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736%2813%2961647-5/abstract
8 http://archinte.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1105975
9 http://www.quackwatch.com/01QuackeryRelatedTopics/DSH/colds.html
10 http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1104493
11 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15572756
12 Goldacre, Ben: Prolhaná věda. CPress, 2013, s. 96-100.
13 http://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminB6-Consumer/

[box style=“2″ close_btn=“true“]

Páči sa Vám článok? Bol pre Vás zaujímavý a myslíte, že by zaujal aj Vašich priateľov?  Zdieľajte ho so svojimi priateľmi na sociálnych sieťach, pomocou ikoniek nižšie, ďakujeme!

[/box]

One Reply to “Ktoré vitamínové doplnky sú zbytočné? A naopak, ktoré sa naozaj oplatí užívať?”

  1. Iba podporím tento článok ďalším odkazom na zaujímavú vedecky podloženú štúdiu : http://www.theguardian.com/science/2007/jul/18/medicineandhealth.sciencenews

    V skratke sa tam píše, že nebolo nijako vedecky dokázané, že užívanie vitamínu C pri chrípke alebo nachladnutí by nejako pomohlo pri uzdravení. Denne stačí 60mg vitamínu C a väčšie dávky sú prospešné iba pre ľudí ako sú napr. bežci maratónu!

Pridaj komentár