Poznáte Maqui berry?

Maqui berry

Skvelého „superovocia“ plného vitamínov a antioxidantov sme tu mali už dosť. Začalo to u nás bežnými čučoriedkami a pokračovalo stále veľmi známym Acai berry. Dnes sa už však na trhu nachádza ďalší hráč, a to zrejme lepší, ako všetci jeho predchodcovia. Hovoríme o Maqui berry, plode rastliny Aristotelia chilensis prirodzene sa vyskytujúcej v Južnej Amerike. Prečo má však táto bobuľa byť taká úžasná?

Maqui berry má v sebe jednoducho samé dobré „veci“. Skrýva v sebe veľa vitamínov, minerálov, bielkovín, vlákniny a mnohých ďalších látok. To však nie je to hlavné. O Maqui berry, a koniec koncov aj o čučoriedkach a Acai, sa hovorí hlavne kvôli ich obsahu antioxidantov. A tých je v tejto tropickej bobuli naozaj neúrekom. Hovorí sa o nej ako o najsilnejšom prírodnom antioxidante na svete. Pravdivosť tohto tvrdenia sme neoverovali, no je bezpečné povedať, že sa jedná o veľmi silný prírodný antioxidant.

Antioxidanty bojujú proti voľným radikálom v našich telách. Voľné radikály sú atómy alebo molekuly s aspoň jedným nespáreným elektrónom, kvôli ktorému sú extrémne reaktívne a snažia sa vytvárať väzby s molekulami v tele. Voľné radikály v tele vznikajú hlavne rozkladom kyslíka počas metabolizmu. Svojou reaktívnosťou napádajú ostatné bunky a už dlhé roky sú spájané s rôznymi chorobami a dokonca samotným starnutím. Zoznam chorôb, vzniku ktorých voľné radikály prispievajú, je naozaj dlhý. Nájdeme tu choroby ako cukrovka, šedý zákal, nádory, pľúcne choroby, Parkinsonovu či Alzheimerovu chorobu a mnohé ďalšie. Antioxidanty obmedzujú aktivitu voľných radikálov a znižujú ich reaktivitu.

Maqui berry predstavuje veľmi silný antioxidant pochádzajúci z čistého prostredia juhoamerických pralesov. Práve kvôli tomu sa z neho vyrába veľké množstvo práškov, tabliet a iných výživových doplnkov pre podporu zdravia, imunity a celkového fungovania ľudského organizmu.

Pridaj komentár