Nepustí nič väčšie ako molekula vody: Takto funguje reverzná osmóza

V snahe mať čo najčistejšiu vodu je dnes inštalácia reverznej osmózy veľmi populárna. Ide o spôsob filtrácie vody, ktorý vás zbaví všetkých nečistôt pomocou princípu osmózy prebiehajúcej vo všetkých živých bunkách. O čo ide?

filter_vody_pre_domacnost

Ako reverzná osmóza funguje?

Základným kameňom reverznej osmózy je použitie membrány, ktorá je podobná tej v bunkovej stene a pôsobí ako extrémne jemný filter. Vďaka tomu vie vytvoriť čistú vodu z akéhokoľvek zdroja, či už ide o studňu, vodu z vodovodu alebo rieku. Reverzná osmóza funguje na základe faktu, že molekula vody patrí k najmenším molekulám vôbec, veď meria len 0,0001 mikrometra.

Osmotická membrána je vytvorená tak, aby cez ňu neprešli žiadne častice, ktoré sú väčšie ako 0,0001 mikrometra. Preto sa na druhú stranu membrány dostane výlučne čistá voda bez akýchkoľvek látok spôsobujúcich kontamináciu, baktérií, choroboplodných zárodkov, vírusov, rozpustených pevných látok či iných nežiadúcich látok a predmetov.

Potrebuje starostlivosť

Pre správne fungovanie čističky, ktorá je založená na princípe reverznej osmózy, je potrebné popri pravidelnej výmene filtrov vykonať aj dezinfekciu. Kompletný servis aj dezinfekciu pomocou zriedeného chlóru by ste mali nechať na odborníkov – postará sa o to firma, ktorá vám filter namontovala.

Dokonale čistá osmotická voda

Reverzná osmóza dokáže z vody odstrániť až 99 % všetkých látok, ktoré jú kontaminujú. Tento najdokonalejší filtračný systém vašu vodu zbaví pesticídov, zvyškov liekov ako antibiotiká či antikoncepcia, ťažkých kovov, chlóru, hormónov a fluoridov. Osmotická voda je tiež vyčistená aj od minerálov, ktoré spôsobujú vodný kameň, takže je bezpečná pre spotrebiče. Osmóza síce zbaví vodu minerálov, ale minerály by ste mali čerpať hlavne zo stravy a nie z vody. Môžete si nechať k reverznej osmóze nainštalovať remineralizačnú jednotku, ale hlavne zvýšte príjem potravín bohatých na minerály ako vápnik alebo horčík.

Reverzná osmóza dokáže fungovať vďaka samotnému tlaku vody, no ak je nedostatočný, inštaluje sa k nej aj čerpadlo. Pokiaľ toto čerpadlo potrebujete a na dlhšiu dobu opúšťate dom, nezabudnite uzatvoriť hlavný uzáver vody alebo prípojky vody k čističke, aby ste predišli riziku vytopenia.

Foto: Bigstockphoto

Pridaj komentár