O očiach 4krát inak

Čo oko nevidí, to srdce nebolí. Toto staré príslovie akoby naznačovalo význam zraku pre náš život. Tento zložitý zmyslový orgán by sme si mali chrániť doslova ako oko v hlave. Pretože dve zdravé oči nám len tak niečo nenahradí.

 oci_4krat_inak

Pár má svoj význam

Aj s jedným okom sa dá vidieť veľa krásneho, ale dve oči majú svoj význam. Práve vďaka páru zrakových orgánov dokážeme vnímať priestor trojrozmerne. To už našim pravekým predkom uľahčovalo život, napríklad pri love zveri. A hoci moderný človek už loví prevažne v supermarketoch a obchodoch, rozlíšiť výšku, vzdialenosť a priestorovú hĺbku je preňho stále dôležité.

Oko – brána do hlavy

Avšak nevidíme len vďaka očiam ako takým. Tie sú v podstate len prostriedkom, cez ktorý prechádzajú svetelné lúče do mozgu. Svetlo prechádza cez rohovku, aby sa jeho lúče zaostrili do jediného bodu na sietnici. Obrátený obraz nám potom do „správnej“ roviny pretvorí náš mozog. Tak pracuje zdravé oko bez dioptrickej vady. Refrakčné chyby oka môžu spôsobiť napríklad ďalekozrakosť, pri ktorej sa obraz vytvára za sietnicou. Vtedy človek vidí dobre do diaľky, ale slabšie nablízko. Opakom tejto vady je potom krátkozrakosť.

Nenechajte sa pohltiť svetom počítačov

Vo všeobecnosti panuje názor, že monitory počítačov a obrazovky televízorov môžu za „pokazené oči“. Nie je to celkom pravda. Text na monitore zväčša čítame až 20krát pomalšie ako ten vytlačený na papieri. Keď sa k tomu pridá menej časté žmurkanie, môže rýchlo nastať únava očí. Prípadne aj niečo horšie, napríklad ich vysychanie a začervenanie. Sústredné zízanie na monitor preto pravidelne striedajte s pohľadom na vzdialenejšie predmety.

Večný problém študentov

Najmä študenti to určite poznajú. Aby si oddýchli, vymenia učenie pri počítači za pozeranie televízie alebo hranie hier na počítači. Hoci je ľudské oko vždy pripravené na 100% vykonávať svoju činnosť, takýmto spôsobom si určite neoddýchne. Ak chcete vašim očiam dopriať trochu regenerácie, venujte sa inej činnosti ako pozeraniu na obrazovku alebo čítaniu za šera.

Pridaj komentár