Ovocné čaje, káva, minerálky či alkohol: Ktoré nápoje môžete piť v tehotenstve?

Pomocou nápojov sa do nášho organizmu dostávajú mnohé zdraviu prospešné ale často aj tie škodlivé látky. U tehotných žien sa tieto látky dostávajú cez placentu alebo neskôr materským mliekom aj do tela ich dieťaťa. Ako je na tom káva, alkohol, bylinné či ovocné čaje? Ktoré tekutiny sú vhodné a aké nápoje by mali budúce mamičky radšej zďaleka obchádzať?

co_mozem_pit_v_tehotenstve

Príjem kávy treba znížiť, no môže byť prospešná

S tehotenstvom sa spája najmä zníženie príjmu kofeínu. Pitie kávy sa však úplne nezakazuje, najmä ak ste na ňu zvyknuté. 1-2 šálky denne sú celkom v poriadku. Vo väčších množstvách však pôsobí dráždivo ako na matku, tak aj na dieťa a zhoršuje vstrebávanie minerálnych látok v črevách. Kvôli svojim močopudným účinkom nie je vhodná na hasenie smädu – chýbajúce tekutiny treba vždy doplniť. Pitie kávy môže pôsobiť priaznivo, ak mamička trpí nízkym tlakom.

 

Ovocné čaje áno, bylinkové len niektoré

Bylinkové, čierne či ovocné čaje sú síce obľúbené a chutné, no na niektoré si treba dávať pozor. Čierny či zelený čaj by ste kvôli obsahu kofeínu mali piť len v obmedzenom množstve, teda maximálne 1-2 šálky denne. Hoci sú bylinkové čaje pre organizmus mnohokrát prospešné, niektoré z nich sú v tehotenstve priam zakázané. Môžu totiž vplývať na svalovinu maternice, fungujú ako preháňadlá či spôsobujú prekrvenie orgánov malej panvy a môžu vyvolať predčasné pôrodné sťahy.

Úplne sa vyhábajte aloe, levanduli, feniklu alebo šalvii, pozor si však dávajte aj na alchemilku alebo čiernu bazu. Bez rizika môžete piť napríklad ovocné čaje. Tie majú lahodnú chuť aj bez prisladenia, takže sa zároveň vyhnete aj nadbytočnému cukru.

 

Sladené nápoje vynechajte, na alkohol zabudnite!

Sladenými nápojmi dodávate telu bez potrebných živín nadbytočné množstvo cukru, ktorý zvyšuje riziko zubného kazu. Práve v čase tehotenstva sú zuby veľmi citlivé, preto ak sa dá, sladeným nápojom sa v tom čase určite vyhnite. Kvôli obsahu chinínu tiež nepite tonik. Snáď ani netreba spomínať, že alkoholické nápoje sú počas tehotenstva tabu.

 

Foto: Bigstockphoto

Pridaj komentár