Pitie kávy nemá dehydratačný účinok, hydratuje rovnako ako čistá voda

Pitie kávy nepodporuje odvodňovanie organizmu

Kofeín aj napriek viacerým svojim pozitívnym účinkom nemáme radi – a to hlavne pre jeho údajný vplyv na dehydratáciu organizmu.

Prečítajte si však o výskume, ktorí spravili vedci z Univerzity v Birminghame vo Veľkej Británii.

Výskumu podrobili 50 mužov, ktorí pravidelne v práci pili približne 4 šálky kávy denne. Týmto mužom potom nehodnotili iba objem moču, ale testu podrobili aj ich krv a funkciu obličiek.

Každý z účastníkov prešiel dvomi fázami výskumu. V 1.fáze pil kávu ako hlavný zdroj prísunu tekutín a v 2.fáze pil rovnaké množstvo čistej vody.

Po analýze prišli výskumníci k záveru, že „káva poskytuje rovnaké hydratačné účinky ako voda

 

Kofeín skutočne nemá žiadny vplyv na stav hydratácie uzatvára Douglas Casa z Univerzity v Connecticute a ešte dodáva, že netreba zabudnúť ani na ďalšiu štúdiu, keď bola káva alebo čistá voda podávaná športovcom po dobu ich výkonu v horúčave a ani u nich nebol pozorovaný rozdiel v stave hydratácie organizmu.

 

Mierne močopudné účinky kávy sa môžu prejaviť u ľudí, ktorí nie sú zvyknutí na pravidelný prísun kofeínu, a teda kávu pijú iba príležitostne.

Treba však podotknúť, že ak hodnotíme celkový vplyv na zdravie, je vhodnejšie vypiť pohár čistej vody, keďže pitie kávy vo väčších množstvách vedie k nervozite a nespavosti.

 

Zhrnutie

Nové štúdie potvrdili, že pre ľudí, ktorí pijú kávu pravidelne, nehrozí žiadne riziko dehytratácie a káva je rovnakým zdrojom tekutín pre ich organizmus ako čistá voda.

 

Zdroje :

http://www.bbc.com/future/story/20140402-are-coffee-and-tea-dehydrating
http://www.npr.org/blogs/thesalt/2014/01/13/262175623/coffee-myth-busting-cup-of-joe-may-help-hydration-and-memory
http://uconn.edu/

Pridaj komentár