Syndróm suchého oka

Syndróm suchého oka trápi takmer 20 % populácie. Ak vás v oku niečo škriabe, dráždi alebo máte pocit cudzieho telesa v oku, možno patríte k nim. Čo všetko sa s týmto problémom spája a ako sa dá liečiť?

syndrom-sucheho-oka

Žmurkanie je dôležité

Syndróm suchého oka môže vyvolať sledovanie televízie či práca s počítačom, tabletom alebo mobilom, pretože vtedy zabúdame na pravidelné žmurkanie. Tiež ho môže spôsobiť cigaretový dym, kozmetika, pobyt v klimatizovaných miestnostiach, očné alergie i nosenie kontaktných šošoviek, celkový životný štýl či užívanie liekov.

K príznakom patrí pocit pálenia alebo dráždenia v oku, napätie a tlak v očiach. Tiež sa vyskytuje problémové a namáhavé žmurkanie, začervenanie oka, pocit sucha v očiach ale aj zvýšená precitlivenosť na denné alebo umelé svetlo.

 

Nezabúdajte na lekára!

Príznaky suchého oka postretnú azda každého a až tretina pacientov, ktorí prichádzajú k očnému lekárovi z akýchkoľvek príčin, má narušenú tvorbu slzného filmu.

Takmer štvrtina ľudí potrebuje odbornú liečbu, pretože iba očný lekár dokáže vyšetriť spojivky, rohovku aj vrstvy prednej časti oka a následne navrhnúť ich liečbu, príp. zmenšenie príznakov syndrómu suchého oka. Odborník v lekárni totiž nedokáže presne vedieť, s ktorou zložkou slzného filmu má daný človek problém.

Na zisťovanie množstva či kvality slzného filmu existuje niekoľko vyšetrení. K najdostupnejším patrí Schirmerov test, pri ktorom sa za okraj dolného viečka zasunie špeciálny papierik  a nechá sa tam na 3 minúty. Následne sa hodnotí úroveň zvlhčenia papierika.

 

Na syndróm suchého oka nielen umelé slzy

Pri liečbe syndrómu suchého oka sa využívajú najmä umelé slzy, ale aj očné gély či spreje, ktoré sú vhodné pre ľudí bojacich sa kvapnutia priamo do očí, šoférov aj dámy, ktoré si nechcú kvapkami rozmazať mejkap. Inou možnosťou sú špeciálne implantáty, ktoré sa vkladajú do kanálikov ústiacich do nosa. Tak zabránia slzám, aby z očí rýchlo odtekali.

 

Foto: Bigstockphoto

Pridaj komentár