Úprava vody je dôležitá. Aké máte možnosti?

Úprava vody sa stala bežnou súčasťou fungovania v domácnostiach, a to najmä v prípade súkromného zdroja vody. O kvalitu tej z verejného zdroja by sa mal postarať jej dodávateľ. Existuje niekoľko základných druhov úpravy vody, no najčastejšími sú rôzne filtre, ktoré sa líšia predovšetkým podľa toho, čo chceme z vody odstrániť.

Úprava vody

Mechanické filtre

Takéto filtre dokážu odstrániť z vody mechanické nečistoty ako piesok, bahno, kamienky či hrdza, ktorá pochádza z nedôsledne očistenej vody v úpravni vody alebo potrubia v havarijnom stave. Mechanické filtre sa môžu používať na centrálne očistenie alebo aj priamo v kuchyni. Tieto filtre však nedokážu z vody odstrániť žiadne chemické látky, slúžia preto najčastejšie ako ochrana ďalších filtračných systémov. Mechanické filtre vodu upravujú tiež kvôli hygiene a bezproblémovému praniu.

Uhlíkové filtre

Úprava vody uhlíkovými filtrami je založená na absorbovaní nečistôt pomocou aktívneho uhlia. Tento spôsob domáceho filtrovania vody je už dlhodobo jeden z najobľúbenejších. Dokáže odstrániť zápach a nepríjemnú chuť vody, chlór, ťažké kovy, pesticídy a vylepšuje jej organické zloženie.

Uhlíkové filtre sa ľahko inštalujú, sú cenovo prijateľné a na základnú filtráciu vody postačia. Sú tiež nenáročné na údržbu – priemerne raz za 6-9 mesiacov stačí dosypať uhlíkovú náplň. Vďaka moderným technológiám kvôli tomu nemusíte filter odpájať, uhlík doplníte priamo na mieste.

Osmotické filtre

Využívanie osmotických filtrov je najdokonalejším spôsobom úpravy vody, a predstavuje komplexnú starostlivosť o zdravie a čistotu vody v domácnosti. Zakladá sa na oddeľovaní molekúl vody od iných zlúčenín pomocou polopriepustnej membrány.

Osmotický filter funguje na princípe osmózy, ktorá prebieha v každej živej bunke organizmov. Cez membránu prenikajú rozpustné látky z prostredia z ich vyššou koncentráciou do prostredia, kde ich je menej. Vzniká pritom osmotický tlak, vďaka ktorému sa koncentrácia látok vyrovnáva na oboch stranách membrány.

Na filtráciu vody sa využíva podobný princíp, ktorý je však obrátený (preto sa nazýva reverzná osmóza) – všetky nežiadúce látky sa cez membránu prefiltrujú a výsledkom je čistá voda zbavená 99 % všetkých nečistôt. Keďže sú pri procese filtrácie odstraňované aj minerálne látky, mnohé filtračné systémy používajú opätovnú mineralizáciu pomocou mineralizátorov.

Foto: Bigstockphoto

Pridaj komentár